Standardy Przedszkola Promującego Zdrowie
1.Koncepcja pracy przedszkola, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności przedszkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2.Klimat społeczny przedszkola sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników placówki oraz rodziców uczniów.
3.Przedszkole realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
4.Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz współpracy z rodzicami.
W 2023 r. nasze przedszkole uzyskało Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.
Nasze działania 2024/2025
Zwykle podczas leżakowania dzieci układane są na materacach lub indywidualnych leżankach — koniecznie z dala od bodźców zewnętrznych. Przygaszone światło i wszechogarniająca cisza (lub cicha muzyka) ma pomóc maluchom w uspokojeniu się i zaśnięciu. Dodatkowo pedagodzy przykrywają je kocykami, rozdają ulubione przytulanki i troszczą się, aby maluchy nie przeszkadzały sobie w trakcie drzemki.
Czy wiesz co to są Standardy Ochrony Małoletnich i dlaczego są one tak ważne w naszym przedszkolu? Przybliżamy ten temat dla lepszego zrozumienia,
jak dba się o bezpieczeństwo i komfort psychiczny w naszym przedszkolu.
Standardy Ochrony Małoletnich wersja skrócona
Nasze działania 2023/2024
Każdy człowiek, nie tylko dziecko potrzebuje wyznaczenia pewnych norm, zasad jakie obowiązują w danym otoczeniu. Jeśli dobrze oznaczymy ścieżkę życia naszemu dziecku, nauczy się jak traktować inne osoby, w jaki sposób rozwiązywać problemy, aby nie zbłądzić czy też wpaść w tarapaty. O tym, dlaczego dziecko potrzebuje granic dowiedzą się Państwo z załączonej prezentacji przygotowanej na potrzeby Przedszkola Promującego Zdrowie.
O tym, jak ważne są więzi rodzinne i jak je pielęgnować dowiedzą się Państwo z załączonej prezentacji przygotowanej na potrzeby Przedszkola Promującego Zdrowie.
Na czym polega praktyka wdzięczności?
Wdzięczność to umiejętność cieszenia się z małych, zwykłych spraw. Osoby, które potrafią być
wdzięczne, czerpią większą satysfakcję z życia, szybciej radzą sobie z przeciwnościami, są optymistami,
łatwiej nawiązują relacje, są pewniejsze siebie i odporniejsze na stres. A pamiętajmy, że nasze
nastawienie jest głównym składnikiem dobrostanu i poczucia szczęścia.Wiecej na ten temat znajduje się w załączonej prezentacji przygotowanej na potrzeby Przedszkola Promującego Zdrowie.
Otwórz serce na Święta- czyli o tym, jakie są sposoby na pomaganie w tym wyjątkowym czasie dowiedzą się Państwo z załączonej prezentacji przygotowanej na potrzeby Przedszkola Promującego Zdrowie.
Ferie w domu to nuda? Niekoniecznie. Nawet jeśli dziecko nie wyjeżdża na zimowisko, może ten czas spędzić ciekawie. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować ferie tak, aby dziecko nie spędziło ich w całości przed telewizorem czy komputerem. Tym bardziej, że dwa tygodnie zimowej przerwy mają służyć nie tylko odpoczynkowi, ale też rozwijaniu zainteresowań i umiejętności.
Otwórz serce na Święta. Poniższa prezentacja pokazuje w jaki sposób możemy pomagać w tym wyjątkowym czasie wszystkim potrzebującym.
Przytulanie to nie tylko wyrażanie uczuć, ale też świetny sposób na obniżanie stresu i kontrolę emocji. Odpowiedni kontakt fizyczny to ważny aspekt wychowania dziecka, bo pozwala zaspokoić jego potrzebę bezpieczeństwa psychicznego, a tym samym jego prawidłowy rozwój psychiczno-emocjonalny.
Przytulanie jest szczególnie ważne w najmłodszych latach. Brak dotyku i tzw. głasków wywołuje obniżenie nastroju, zaburzenia emocjonalne i tzw. chorobę sierocą. Pamiętajmy jednak, że przytulanie bardzo pozytywnie wpływa na osoby w każdym wieku!
Każdy człowiek ma określony profil sensoryczny. Profil ten odnosi się do specyfiki odbioru bodźców zmysłowych. Zakłócenia w odbiorze i integrowaniu bodźców zmysłowych mogą stanowić trudności, które negatywnie wpływają na codzienne życie człowiek. W 1993 r. do Polski dotarła METODA SI/ Integracji Sensorycznej, której celem jest przywrócenie prawidłowej pracy zmysłów w celu płynnego codziennego funkcjonowania. Metoda odwołuje się w swoich założeniach do doświadczeń zmysłowo ruchowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dziecka. Należy pamiętać, że jest ona składową podejścia SI, która zakłada patrzenie na rozwój człowieka z szerszej perspektywy od narodzin do starości. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego Zdrowie.
Nasze działania 2022/2023
Pobyt w lesie, w parku czy innym zielonym miejscu sprawia, że nasze zmysły się wyostrzają, ale też uaktywnia się ich znacznie więcej.
Wzrok może patrzeć w dal, dzięki czemu odpoczywa i rozluźnia napięte mięśnie. Słuch doświadcza naturalnych dźwięków przyrody, węch poznaje wiele zapachów, możemy chodzić po zróżnicowanym podłożu oraz dotykać różnych struktury i faktur. To wszystko sprawia, że zmysły działają razem, nie są przeciążone i mogą w końcu odpocząć. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
Pedagogika Marii Montessori daje dziecku szansę wszechstronnego rozwoju: fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego – wspiera jego spontaniczną i twórczą aktywność. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
Pierwsze śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zadbajmy o jego jakość i o to, co dajemy na śniadanie swojemu organizmowi. To od niego zależy jak będziemy funkcjonować przez następnie kilkanaście godzin. Dziś jednak nie o pierwszym, ale o tym drugim, często lekceważonym, będzie mowa. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
„Byłeś dziś grzeczny w przedszkolu?” – ile razy zadałaś to pytanie swojemu dziecku ubierając mu buciki w przedszkolnej szatni wczesnym popołudniem? Albo przywożąc go do przedszkola z samego rana rzuciłaś na odchodne w drzwiach jego sali „Tylko pamiętaj, masz być grzeczny!”. Dlaczego nie powinniśmy mówić do dziecka w ten sposób? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w poniższej prezentacji.
Relacje z dziadkami kształtują u wnuków postawę lojalności, zainteresowania, troskliwości, oddziałują na inteligencję emocjonalną i społeczną. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
Wraz z przedszkolakami realizujemy szereg przygód związanych z wodą, jej wpływem na organizm i otoczenie młodego człowieka.
Biorąc udział w projekcie „Mamo, tato, wolę wodę!” zwiększamy świadomość tego jak ważna jest ona w życiu każdego człowieka.
Poprzez zabawę i eksperyment jesteśmy w stanie jasno i konkretnie przekazać najważniejsze zagadnienia z nią związane. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
Prawidłowa higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym. Staranne mycie rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.
Ponad 40 proc. rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal jedna trzecia z nich, korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Ponad połowa rodziców, którzy pozwalają małym dzieciom korzystać z tabletu i smartfonu, przyznaje, że robi to po to, aby móc zająć się swoimi sprawami, 25proc., żeby dziecko zjadło posiłek, a 18 proc., żeby dziecko zasnęło. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą wpływu smartfonów na dzieci, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Pod koniec czerwca rozpoczynamy wakacje. Jest to czas wolny od szkoły. W tym czasie ludzie częściej podróżują, spotykają się z rodziną i znajomymi. Podczas wakacji musimy pamiętać o bezpieczeństwie w każdym miejscu. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca bezpiecznych wakacji, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
W polskiej tradycji pedagogicznej grę traktuje się jako swoistą odmianę zabaw. Grę jako wyodrębnioną grupę zabaw prowadzi się według określonych zasad postępowania i reguł. Zabawę można określić jako działanie wykonywane dla własnej przyjemności, oparte na udziale wyobraźni tworzącej nową rzeczywistość, ma ona charakter twórczy i prowadzi do samodzielnego poznawania i przekształcania rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca gier dydaktycznych, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Pedagodzy wykorzystując sztukę origami w procesie uczenia się dziecka, a także rozumiejąc, co jest celem rozwoju, a nie celem wyłącznie jednej małej sytuacji edukacyjnej, składanie papieru traktują jako przestrzeń doświadczeń w czterech naturalnych obszarach rozwoju: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. To bardzo ważne założenie tworzy możliwość planowania dydaktycznego nastawionego na harmonijny, całościowy rozwój, a nie na naukę składania wybranego jednego modelu. Pracując technikami origami, nie uczymy w istocie składania figurek, poznajemy funkcjonalność świata, razem z dziećmi zanurzamy się w głębię różnych dyscyplin naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca metody origami, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Gotowanie to znakomite zajęcie dla dzieci. Istnieje wiele przepisów kulinarnych, które mogą wykonać dzieci z niewielką pomocą rodziców. Maluchy próbujące swoich sił w kuchni, rozwijają zręczność oraz nabierają odwagi, pewności siebie i zaradności. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą kulinarnych przygód, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
„Jak spędzić ferie zimowe?” – to pytanie, które wbrew pozorom zadają sobie częściej rodzice niż dzieci. Dzieci zazwyczaj mają swoje upodobania co do spędzania wolnego czasu i jeśli damy im wolną rękę to zagłębią się w wirtualnym świecie nie wiedząc nawet kiedy upływa dzień. Sęk w tym, aby wolne dni zorganizować tak, aby odniosły one z nich jak największą korzyść – z daleka od nauki, ale też mediów społecznościowych i całej tej elektronicznej otoczki. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Bajkoterapia jest formą terapii polecanej szczególnie dzieciom. Dzięki mocy słowa dzieci mają możliwość uspokojenia się, poznania czegoś nowego, nauczenia się ciekawych rzeczy. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Muzykoterapia dla dzieci to jedna z najstarszych i najlepiej poznanych metod stymulowania dziecięcego rozwoju. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na wyżej przedstawiony temat.
Wszawica to choroba pasożytnicza. Zdawałoby się, że to choroba dawnych czasów , jednak wciąż atakuje dziecięce główki i głowy dorosłych. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat w poniższej prezentacji.
„Pozwól mi zrobić to samemu” – jest to naczelna zasada pedagogiki Marii Montessori. Cytat ten jest wielokrotnie parafrazowany i interpretowany. Stanowi fundament jej filozofii pedagogicznej i jest najczęściej rozpoznawalnym fragmentem z jej książek. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją.
Przedszkole to początek edukacji – w związku z tym nasze przedszkole podjęło decyzję o wzięciu udziału w projekcie „Czyściochowe Przedszkole”, które idealnie wpisuje się w zadania Przedszkola Promującego Zdrowie. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.